Committee

    ISPSA 2018     Committee

Organizing Committee

Honorary Chairman Eun Kyu Kim (Hanyang University)
Symposium Chairman Yongmin Kim (Dankook University)
Vice-Chairman Woochul Yang (Dongguk University)
General Secretary Jae Su Yu (Kyung Hee University)
General Vice-secretary Kwun Bum Chung (Dongguk University)
Program Committee Yong-Hoon Cho (KAIST) Chair
Jong Su Kim (Yeungnam University)
Soo Bong Choi (Incheon National University)
Publication Mee Yi Ryu (Kangwon National University)
Dong Wook Kim (Ewha Woman’s University)
Communication Clare C. Byeon (Kyungpook National University)
Sang Jun Lee (KRISS, Korea)
Hong Seok Lee (Chonbuk National University)
Treasurer Moongyu Jang (Hallym University)
Doo Jae Park (Hallym University)
Finance Jin Dong Song (KIST)
Mun Seok Jeong (Sungkyunkwan University)
Young Jun Yu (Chungnam National University)
Local Area Branch [Busan] Sam Nyung Yi (Korea Maritime University) Local Area Secretary
[Seoul] Il Ki HAN (KIST) & Soonjae Moon (Hanyang University)
[Daejeon] Sung-Bok Kim (ETRI)
[Chonbuk] Heesuk Rho (Chonbuk National University)
[Gwangju] Sangwan Ryu (Chonnam National University)
[Jeju] Hye-Won Seo (Jeju National University)

Advisory Committee

Chair Yoon-Soo Park (RPI)
Co-Chairs Taewon Kang (Dongguk University)
Suk-Ki Min (Kyung Hee University)
Sam Kyu Noh (KRISS)
Members Suk Ho Choi (Kyung Hee University)
Jisoon Ihm (Seoul National University)
Jin Jang (Kyunghee University)
Tony C. Kim (AFOSR/AOARD-IOA)
Victor I. Klimov (Los Alamos National Laboratory)
Seung Joo Lee (Dongguk University)
Yong Hee Lee (KAIST)
Young Hee Lee (Sungkyunkwan University)
Nguyen Quang Liem (Vietnamese Academy of Sci. & Technology, IMS)
Hanjo Lim (Ajou University)
Ki Young Lim (Chonbuk National University)
Yasuyuki Miyamoto (Tokyo Institute of Technology)
Seong-Ju Park (GIST)
Pramod S. Patil (Shivaji University)
Mark A. Reed (Yale University)
Eun-Kyung Suh (Chonbuk National University)
Yung Kee Yeo (AFIT/ENP)
Euijoon Yoon (Seoul National University)
You-Dou Zheng (Nanjing University)

Program Sub-committee (Topic Chairs)

Chair Yong-Hoon Cho (KAIST)
Co-Chairs Jong Su Kim (Yeungnam University)
Soo Bong Choi (Incheon National University)
1) Compound semiconductors
Mee-Yi Ryu (Kangwon National University)
Jin-Dong Song (KIST)
2) Si and group IV semiconductors
Moongyu Jang (Hallym University)
Dong-Wook Kim (Ewha Womans University)
3) Spintronics and ferromagnetic semiconductors
Byong-Guk Park (KAIST)
4) Organic semiconductors and colloidal quantum dots
Clare C. Byeon (Kyungpook National University)
M. Iwamoto (Tokyo Inst. Of Technology)
Ji Seon Kim (Imperial College)
5) Nano-Bio-materials and devices
Wan Soo Yun (Sungkyunkwan University)
6) Dirac and weyl semimetals
Suk-Ho Choi (Kyung Hee University)
7) 2D materials and heterostructures
Ji-Hoon Ahn (Korea Maritime and Ocean University)
Heesuk Rho (Chonbuk National University)
8) Plasmonics, meta-materials and optoelectronics
Soo Bong Choi (Incheon National University)
Mun Seok Jeong (Sungkyunkwan University)
Doo Jae Park (Hallym University)
9) Energy harvesting and storage
Emmanuel Dubois (Univ. of Lille1/IEMN)
Elie Lefeuvre (Univ. of Paris Sud)
Sangwan Ryu (Chonnam National University)
10) Quantum information
ByungSoo Choi (ETRI)
Thierry Ferrus (Univ. of Cambridge)
Kwangseuk Kyhm (Pusan National University)
11) Semiconductor theory and simulations
Yong-Sung Kim (KRISS)
12) Flexible and wearable devices
Seong Jun Kang (Kyung Hee University)
13) Sensors and applications
You Seung Rim (Sejong University)