ISPSA 2024        Committees


Committees



Organizing Committee


Symposium Chairman Jong Su Kim (Yeungnam University)
Vice-Chairman Dong-Wook Kim (Ewha Womans University)
General Secretary SeungNam Cha (Sungkyunkwan University)
General Vice-Secretary Jung Inn Sohn (Dongguk University)
Jongchul Lim (Chungnam National University)
Program Hyunsik Im (Dongguk University)
Mun Seok Jeong (Hanyang University)
Heejun Yang (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
Su-Hyun Gong (Korea University)
Treasurer Jungyup Yang (Kunsan National University)
Jung Hwa Seo (University of Seoul)
Finance Soobong Choi (Incheon National University, Korea)
Jaesung Ahn (Korea Photonics Technology Institute)
Kyung-Ho Park (Korea Advanced Nano Fab Center)
Publication Kwangseuk Kyhm (Pusan National University)
Young Tea Chun (Korea Maritime & Ocean University)
A-Rang Jang (Kongju National University)
Communication Il-Kyu Park (Seoul National University of Science and Technology)
Hye Sung Park (Korea University)
Ki Kang Kim (Sungkyunkwan University)
Local John Hong (Kookmin University)
Gee Yeong Kim (Korea Institute of Science and Technology)
Sangyeon Pak (Hongik University)
Kyung-Geun Lim (Korea Research Institute of Standards and Science)
Young-Jun Yu (Chungnam National Unviesrsity)
Byungjin Cho (Chungbuk National University)
Tae-Wook Kim (Jeonbuk National University)
Jang-Won Kang (Mokpo National University)
Hyemin Oh (Kunsan National University)
Geon-Hyoung An (Gyeongsang National University)
Jiyoul Lee (Pukyong National University)
Clare C. Byeon (Kyungpook National University)
Junhong Na (Kangwon National University)
























Program Committee


Program Chair Hyunsik Iim (Dongguk University)
Program Vice-Chairs Mun Seok Jeong (Hanyang University)
Heejun Yang (KAIST)
Program Secretary Su-Hyun Gong (Korea University)
1. Advanced semiconductors Chair Joon Ik Jang (Sogang University)
Vice-Chairs Sangmo Yang (Sogang University)
Hyunbok Lee (Kangwon National University)
Members Haeyong Kang (Pusan National University)
Gee Yeong Kim (KIST)
Kwangdong Roh (Ewha Womans University)
Soohyung Park (KIST)
Jooyoung Sung (DGIST)
Shinbuhm Lee (DGIST)
Jong Min Lee (Hanlim University)
Hyungwoo Lee (Ajou University)
Kyung-Geun Lim (KRISS)
2. Quantum Information and Technology Chair Donghun Lee (Korea University)
Vice-Chairs Seok-Kyun Son (Kyung Hee University)
Nojoon Myoung (Chosun University)
Members Sangwon Oh (KRISS)
Young-Ho Ko (ETRI)
Hee Chul Park (Pukyong National University)
Jinwoong Cha (KRISS)
Chulki Kim (KIST)
Hosung Seo (Ajou University)
Jun-Ho Suh (POSTECH)
Jehyung Kim (UNIST)
3. 2D semiconductors Chair Heesuk Rho (Jeonbuk National University)
Vice-Chairs Jeongyong Kim (Sungkyunkwan University)
Chang-Hee Cho (DGIST)
Members Hyungsang Kim (Dongguk University)
Keun Soo Kim (Sejong University)
Seong Jun Kang (Kyung Hee University)
Youngwook Kim (DGIST)
Seong Chu Lim (Sungkyunkwan University)
Jangyup Son (KIST)
Junho Choi (KRISS)
Hyun Seok Lee (Chungbuk National University)
4. AI materials and devices Chair Joon Young Kwak (KIST)
Vice-Chairs Gunuk Wang (Korea University)
Hong Sub Lee (Kyung Hee University)
Members Jiyong Woo (Kyungpook National University)
Chul-Ho Lee (Seoul National University)
Jung Ho Yoon (KIST)
Jong-Ho Bae (Kookmin University)
Seyoung Kim (POSTECH)
5. Photonics Chair Myung-Ki Kim (Korea University)
Vice-Chairs You-Shin No (Konkuk University)
Kyoung-Duck Park (POSTECH)
Members Sun-kyung Kim (Kyung Hee University)
Young Min Song (GIST)
Kwang-Yong Jeong (Chungnam National University )
Young Duck Kim (Kyung Hee University)
Kyoung-Ho Kim (Chungbuk National University)
Hyeonjun Baek (Sogang University)
Heedae Kim (Jeonbuk National University)
Jae Woong Yoon (Hanyang University)
Changmin Lee (Hanyang University)
6. Energy materials and devices Chair Hyunjung Shin (Sungkyunkwan University)
Vice-Chairs Jun Hong Noh (Korea University)
Min Jae Ko (Hanyang University)
Members Byungha Shin (KAIST)
Younghoon Kim (DGIST)
Atsushi Wakamiya (Kyoto University)
Hyun Suk Jung (Sungkyunkwan University)
Yun Seog Lee (Seoul National University)
Myoung Hoon Song (UNIST)
Dong Chan Lim (KIMS)
Hyesung Park (UNIST)
7. Quantum materials and applications Chair Sohee Jeong (Sungkyunkwan University)
Vice-Chairs Yong-Hyun Kim (KAIST)
Hyekyoung Choi (KERI)
Members Ji-Sang Park (Sungkyunkwan University)
Juyoung Woo (KITECH)
Jung Hoon Song (Mokpo University)
Heejae Lee (SAIT)
Jaehoon Lim (Sungkyunkwan University)
Younghoon Kim (Kookmin University)
Jeongwon Kim (KRISS)
Kwang Seob Jeong (Korea University)
8. Sensors and Flexible Electronics Chair Hye Jin Kim (ETRI)
Vice-Chairs Hongseok Oh (Soongsil University)
Seoung-Ki Lee (Pusan National University)
Keehoon Kang (Seoul National University)
Members Hanbit Jin (ETRI)
Sang Kyu Park (KIST)
Jaehong Lee (DGIST)
Chang Kyu Jeong (Jeonbuk National University)
Sungjun Park (Ajou University)
Jayoung Kim (Yonsei University)
Minjeong Ha (GIST)
Sungwon Lee (DGIST)
Seon-Jin Choi (Hanyang University)
Min-gu Kim (Inha University)
9. Industry Chair Chin-Wook Chung (Hanyang University)
Vice-Chairs Jin-Seong Park (Hanyang University)
Kwun-Bum Chung (Dongguk University)
Members Sooji Nam (ETRI)
Sang Jin Lee (KRICT)
Un Jung Kim (SAIT)
Yeon Sang Park (Chungnam National University )
Naeil Lee (Tokyo Electron Limited)
Se Youn Moon (Jeonbuk National University)
Hyungjoo Shin (Wonik IPS)
Huichan Seo (SK hynix)
S.P. Chung (SEMES)
Keun Hee Bai (Samsung Electronics)
10. Carbon Nanostructures and Standarization Chair Ha-Jin Lee (Seoul Women's University)
Vice-Chairs John Hong (Kookmin University)
Il Jeon (Sungkyunkwan University)
Members Junyeon Hwang (KIST)
Hyojung Kim (Kunsan National University)
JoonHo Bae (Gachon University)
Churl Seung Lee (Korea Electronics Technology Institute)
Ki Kang Kim (Sungkyunkwan University)
Hee Jin Jeong (KERI)
Sangyeon Pak (Hongik University)
Kyung Ho Park (Korea Advanced Nano Fab Center)